Obuwie trekkingowe

obuwie trekkingowe

Obuwie trekkingowe

Trekking pieszy to jeden z najbardziej popularnych i rozpowszechnionych na świecie sposobów na spędzanie wolnego czasu. Nie wymaga również specjalistycznego sprzętu do jego uprawiania. Warto jednak zaopatrzyć się w rzecz podstawową, a więc dobre i wygodne obuwie. Pod tym pojęciem mieści się szereg cech, które charakteryzują właśnie obuwie trekkingowe. Wpływ na bezpieczeństwo i komfort użytkowania będzie wiązał się zarówno z budową cholewki jaki i podeszwy, która jest zupełnie inna jak w przypadku takim jak buty dla żeglarzy.

Charakterystyka obuwia

Trekkingowe buty charakteryzują się przede wszystkim cholewką. W zależności od sposobu użytkowania i przeznaczenia, może ona być zbudowana zarówno z siatki bądź materiałów syntetycznych, ewentualnie skóry. Obuwie z cholewą z siatki będzie sprawdzało się w porze suchej, letniej oraz wiosennej. Buty trekkingowe z materiałów syntetycznych czy skóry ma przeznaczenie na pory zimne oraz wilgotne. Dodatkowo cholewka buta może być wzmocniona membraną, co uchroni przed przemakaniem. Ważną cechą butów jest podeszwa. Podeszwa vibram jest jedną z bardziej rozpowszechnionych, którą stosuje wielu różnych producentów. Podeszwa taka charakteryzuje się większa przyczepnością do podłoża oraz izolacją, np. w warunkach zmiennych pogodowo lub w przypadku niskich temperatur. Buty trekkingowe mogą być również zaopatrzone w elementy dodatkowe. Do takich elementów możemy zaliczyć np. system wentylacji, który pozwoli na lepsze odprowadzanie nadmiaru ciepła czy wilgoci na zewnątrz i sprawdzi się w przypadku długich wędrówek

.

Przeznaczenie butów do trekkingu

Zgodnie z przeznaczeniem buty trekkingowe można podzielić na:

  • Buty na porę suchą, z podeszwą vibram oraz cholewką z siatki. Zapewni ona podobnie jak w przypadku takim jakim są buty myśliwskie, odpowiednią wentylację.
  • Obuwie trekkingowe niskie, ale z cholewką zabudowaną z dodatkową membraną – na porę wilgotną przy wędrówkach po płaskim terenie.
  • Obuwie górskie, czyli buty o przeznaczeniu do wędrówek w wyższe partie, w których użytkownik ma do czynienia z podejściami i stromymi zejściami. Buty takie charakteryzują się wyższą cholewką i odpowiednim ułożeniem tzw. gripów w podeszwie, np. podeszwa vibram Megagrip.
Przewiń do góry